2009.06.23. 09:32, Olvier
- lépés: A témaválasztás
Bizonyára már kialakult benned az ötlet, hogy miről is szeretnél honlapot készíteni. Ez azonban nem mindig elég. Fontos az, hogy precízen körvonalazva legyenek a határai a témádnak. Éppen ezért nem ajánlatos két párhuzamos színészről oldalt indítani, mert akkor meg kell osztanod a figyelmed. Nem tudsz egy személyre kellő energiát fektetni, így kevésbé lesz hatékony az információátadás a látogatók felé. E mellett természetesen a neten böngészők is jobban szeretik, ha tényleg csak kedvenc témájukról kapnak információt, és nem a „fölösleges sallangról”.
Nem feltétlenül szükséges, hogy egy óriási témakört válassz. Elég, ha egy sztár esetében például csak a vele kapcsolatos híreket közlöd, esetleg egy fórummal. Gondolj bele, hogy egy rajongó milyen folyamatokon keresztül ismerkedik meg kedvencével. Rákeres google-ban, esetleg talál rajongói oldalakat. Ilyenből viszont lehet ezer. Sok újat nem tudnak mondani, így fölösleg a munka a biográfia és az egyebek összeírogatásával, hiszen sokkal kevesebben fogják elolvasni, mint azt várnánk. Viszont a rajongók szívesen fórumoznak, és ha egyszer regisztráltak a te oldaladon, valószínűleg nem fognak nyolc másikon is, így stabil látogatottságot tudsz kialakítani.
Gondolj bele még abba is, hogy az általad választott témában hány másik weblap is létezik! Biztos, hogy pont a tiédre lesznek kíváncsiak? Tudsz a többinél jobbat alkotni? Mert csak akkor érdemes belevágni, ha képes vagy erre. Különben el fogsz veszni a tömegben. Mindig a legjobbra, és a legkülönlegesebbre kell törekedned! Mindig kell, hogy tudj újat mondani!
Tehát mindig próbálj a leendő látogatók fejével gondolkodni, és hatékonyan összpontosítani energiáidat! Arra specializálódj, amire igazán harapnak a halak!
- lépés: Tervezés
Nem mindegy először is, hogy milyen tárhelyen szeretnél dolgozni. Mivel ez a honlap elsősorban a G-portál használóinak szól, így főképp az ő szemszögükből írjuk le a honlap tervezés folyamatát, de az információkat ugyan úgy hasznosíthatja bárki!
Amikor belekezdesz a tervezésbe, tudnod kell, hogy miket szeretnél feltenni lapodra! Ezeket kell elrendezned modulokba, mint a számítógépen a fájlokat mappákba. Ugyan annak a szerkezetnek kell kialakulnia. Vegyél elő egy papírt, és egy ceruzát, majd rajzold le nyugodtan magad elé a kívánt honlapot! Írogasd bele a menük nevét, és ha szükséges, mellé, hogy mik lesznek azon belül elhelyezve. Mindig ügyelj a könnyen átláthatóságra! Egy netező nem szereti a túl bonyolult weblapokat, mert idő kell, amíg átlátja, így inkább lemond az egészről, és bezárja lapot. A legfontosabb linkek legyenek jól látható helyen. Ne legyenek olyan menük, amik átfedik egymást! Inkább próbálj minél kevesebb menüt (kategóriát) létrehozni, és azokon belül szétágaztatni a mondanivalód! A lapodon helyezz el minél több interaktív lehetőséget, mert így a látogatók akkor is visszatérnek, ha már az oldalad tartalmát egyszer végigolvasták!
- lépés: Design
A legfontosabb a design elkészítésénél az aprólékosság. A betű színe ugyan úgy fontos, mint a fejléc, így nem szabad az oldal fő része után belefáradnod az állítgatásba! Igenis csináld meg tökéletesre azt a css leírást!
A külső kialakításánál figyelj arra, hogy honlapod színe legyen a szemnek kellemes, jól átlátható. A fekete tetszetős, de sokszor kevésbé áttekinthető, mint egy letisztult világos szín. A betűk jól emelkedjenek ki a háttérből!
A lapod ne húzzák szét az elhelyezett képek, és az oldalsó sávban se sorakoztass fel minden apróságot! Inkább tedd őket egy belső menübe!
Nagyon fontos az egyediség, hiszen a design nagyon sokat segít abban, hogy felfigyeljenek lapodra! Sokan esnek abba a hibába önkéntelenül is, hogy követik az aktuális divatot. Agyuk annyira rááll arra amit máshol látnak, hogy nem tudnak tőle igazán elvonatkoztatni. Itt is segít a papír és a ceruza! Csak vedd elő, és rajzold le azt, amit igazán szívesen látnál! Ne foglalkozz még azzal, hogy mit tudsz megvalósítani, vagy, hogy mi az aktuális trend. Hidd el, egy olyan honlap is lehet gyönyörű, amiben az összes modul látszik az oldalsó sávokban, pedig ez már évekkel ezelőtt kiment a divatból! Ráadásul megkönnyíti azoknak a dolgát, akiknél lassú a net. Csak arra a linkre kell rákattintaniuk, ami érdekli őket, és nem kell órákig várni, amíg egyre beljebb jutnak a célhoz!
Nagyon művészinek számít manapság idióta neveket adni a menüpontoknak, de ez igen zavaró is lehet. Azt várod, hogy mindet próbáljuk ki, mire megtaláljuk azt, amit kerestünk? Előbb megunjuk és kilépünk a lapról, mint hogy ezt megtennénk!
- lépés: A tartalom elhelyezése
Nem elég egyszerűen beszúrni a szöveget! Mindig úgy tedd ezt, hogy legyen átlátható, könnyen olvasható! A bekezdések között hagyj térközt, és kezd azokat pár mm-rel beljebb! A fontos mondatokat, szavakat emeld ki színnel, vagy vastagított betűvel! Sokkal jobb egy pontokba szedett szöveget olvasni, mint egy összefüggő tömböt! Szúrj be képeket, de csak ízlésesen! A kép színe, hangulata illjen a honlaphoz! Nagyon esztétikus, ha a szövegbe ágyazva teszed be képeid, vagy ha a css lapon beállítasz egy keretet az összes képre!
Sokan azt hiszik, hogy ki kell sajátítaniuk a netet! A látogató mindent kapjon meg az ő oldalukon! Pedig sokkal bölcsebb végiggondolni, hogy tudsz-e jobbat írni, mint egy másik oldal. Ha nem, akkor miért ne biggyeszd oda a cikket végére az ő linkjét? Na légy irigy! A látogatók is örülnek, ha nem nekik kell keresgélni, ha jobban bele akarnak mélyedni a témába, hanem te rögtön segítséget nyújtasz nekik! A weblapszerkesztő a látogatókért él, tehát a cél az ő életük megkönnyítése!
Ha ezekre odafigyelsz, a látogatók élvezni fogják az olvasást, akármiről is írsz!
- lépés: Népszerűsítés
Mindenki arra vágyik, hogy magas legyen a látogatottsága. Éppen ezért ész nélkül hirdet mindenfelé. Ez a módszer azonban csak akkor hatásos, ha mások vendégkönyvében hirdetsz, hiszen a külön hirdetőrészlegen nem jár senki, csak aki szintén hirdet. Ám ennek meg a webmesterek nem örülnek. Vannak azonban más népszerűsítési módszerek is!
Először is helyezd el honlapod a megfelelő lap.hu oldalon! Ezeknek óriási a látogatottsága, ráadásul kezdetben a legtöbb helyen oldalad linkje mellé egy (ÚJ) feliratot is kitesznek, ami rád irányítja a figyelmet!
Honlapod hozzáadhatod toplistákhoz, amiken egyre feljebb haladva egyre többen látják, és kattintanak rá. Ez azonban időigényes.
Legjobb, ha megpróbálod kapcsolataidat építgetni. Légy jóban a többi szerkesztővel, akik így meghálálják barátságod hirdetésnek minősülő helyekkel weblapjukon (Elit affik, ikersiteok stb). Ha blogger vagy, szólj hozzá mások blogjához. Biztos a nevedre fognak kattintani, ha azt belinkelted! Hozzászólhatsz az üzenőfalakon is, ahol szintén linkelheted neved. Nem kell tehát feltűnően benyomni mindenhová honlapod címét, dolgozhatsz nyugodtan a háttérben is.
Jó, ha különleges ajánlatokkal csábítod magadhoz a látogatókat! Persze nem üres ígérgetésekre gondolok, hanem olyan tartalmi tényezőkre, amik érdekelhetik a tömegeket!
Most hogy ezt elolvastad, már készen állsz arra, hogy létrehozz egy igazán jó portált! A lapon további cikkeket olvashatsz arról, hogy tedd még tökéletesebbé lapod! Jó böngészést!